Bądź na bieżąco - RSS

Czarna lista z adresami podsieci IP

7 stycznia, 2012 Kategoria Linux, Porady

Administratorzy mający w zwyczaju codzienne przeglądanie logów systemowych, bezpośrednio lub za pomocą np. logcheck, na pewno niejednokrotnie znajdują ślady działalności tzw. script-kiddies. Nie są to być może groźne próby włamania się przez usługę systemową z otwartym portem (zazwyczaj typu brute-force) ale na pewno niepotrzebnie obciążają zasoby serwera. Osobiście myślę, że warto postarać się aby źródła takich ataków zostały wpisane na czarną listę, która może zostać obsłużona przez iptables. W wersji bardziej przyjaznej to samo można osiągnąć za pomocą nakładki np. Shorewall. Może warto od razu rozważyć blokadę całej podsieci IP w miejsce pojedynczego adresu.

W sieci, pod adresem https://www.dan.me.uk/ipinfo dostępny jest serwis umożliwiający precyzyjne wyznaczenie podsieci IP dla każdego podanego adresu. Możemy sprawdzić 24 adresy dziennie. Nie jest to specjalnie dużo ale w większości przypadków wystarczy do zbudowania czarnej listy.

Informacje możemy uzyskać ręcznie, bądź cały proces nieco zautomatyzować pisząc skrypt, który doda wpisy do naszej listy. Przykładowa komenda odpytująca wspomniany serwis ‘IP Information Tool’ może mieć postać:

wget -qO- https://www.dan.me.uk/ipinfo?ip=badany_adres_IP | →
→ grep -E "IP-Prefix:|IP-Country:"

Np. dla adresu 212.77.100.101 (www.wp.pl) otrzymamy odpowiedź:

IP-Prefix: 212.77.100.0/24
IP-Country: Poland

 

Druga, być może nie zawsze potrzebna, linijka wskazuje na kraj, z którego pochodzi atak (bądź na lokalizacje sewera proxy jeśli atakujący jest odrobinę bardziej rozgarnięty)
🙂

MG

Napisz Komentarz