Bądź na bieżąco - RSS

Konfiguracja blacklist za pomocą Shorewalla – ciąg dalszy

21 czerwca, 2014 Kategoria Linux, Porady

Czarna listaDawno, dawno temu opublikowałem wpis na temat blokowania ruchu przychodzącego za pomocą czarnej listy w Shorewallu. Artykuł kończy się adresem pliku blacklist z listą podsieci, z których pochodzi najwięcej ataków. Minęło dużo czasu i adres tej aktualizowanej co tydzień listy stał się nieaktualny. Obecnie plik można pobrać z pod adresu:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/545869/Config/blacklist

Jak pisałem jest to gotowy do wykorzystania spis. W zasadzie wystarczy umieścić go /etc/shorewall. Jednak tym razem chciałem pokazać jak tworzyć samemu podobne listy. Generalnie wystarczy w tym celu uważna analiza logów systemowych w poszukiwaniu prób włamania. Przykładowy wpis wygląda tak:

Jun 21 06:22:13 server sshd[9820]: pam_unix(sshd:auth): →
authentication failure; logname= uid=0 euid=0 tty=ssh →
ruser= rhost=32.96.49.39  user=root
Jun 21 06:22:15 server sshd[9820]: Failed password for → root from 32.96.49.39 port 1061 ssh2

Jak łatwo zauważyć adres IP zdalnego hosta (rhost) jest jawny. Można zatem wykorzystać tę informacje do jego zablokowania. Można też posunąć się dalej i zablokować całą podsieć. Jak zamienić pojedynczy adres na adres podsieci? Po pierwsze trzeba zainstalować narzędzie whois. Instalacja w Debianie wygląda następująco:

apt-get install whois

Po drugie warto znaleźć dobry, ogólnodostępny serwer whois. Mogę z czystym sumieniem polecić serwer whois.cymru.com. Zwraca precyzyjne odpowiedzi, więc nie spowoduje, że przypadkiem zablokujemy dostęp dla połowy sieci. Polecenie whois jest dosyć proste w obsłudze:

whois -h whois.cymru.com -v 32.96.49.39

W odpowiedzi, w kolumnie BGP Prefix znajdziemy adres podsieci w notacji CIDR. Tak uzbrojeni możemy rozpocząc prace nad własną czarną listą.

MG

Napisz Komentarz