Bądź na bieżąco - RSS

Rola rekordu SRV w konfiguracji MS Exchange

7 lipca, 2012 Kategoria Bez kategorii, Porady, Windows

Microsoft Exchange Server jest obecnie jednym z popularnych serwerów pracy grupowej w firmach. Nie jest to rozwiązanie tanie. Szczególnie jeśli uwzględnimy koszt budowy infrastruktury zgodnie z zaleceniami Microsfotu, koszt licencji dostępowych CAL itd. Tak czy inaczej jeżeli zdecydowaliśmy się już na zakup oprogramowania i nie mamy kilku serwerów do wykorzystania musimy liczyć się z koniecznością gruntownego zabezpieczenia naszego głównego serwera Exchange. Konfiguracja, o której mówie zakłada zainstalowanie 3 głównych ról serwera (Hub Transport Server, Mailbox Server oraz CAS – Client Access Server) na jednym serwerze. W omawianym przypadku nie zajmujemy się serwerem brzegowym (Edge Transport Server).

Ponieważ na wspomnianym serwerze instalujemy usługi dostępowe CAS (w tym dla klientów mobilnych, z poza sieci firmowej) należy zabezpieczyć go wszelkimi możliwymi środkami. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest zorganizowanie komunikacji z wykorzystaniem protokołu HTTPS (port 443). Klient poczty Microsoft Outlook posiada możliwość połączenia się z serwerem Exchange za pomocą tandemu RTP over HTTPS. Można zatem łatwo dodać regułę na firewallu firmowym, umożliwiącą komunikację z zewnątrz z serwerem Exchange na porcie 443.

Niestety Outlook wykorzystuje często funkcje autokonfiguracji działającą w oparciu o usługę Autodiscover. W tym miejscu dochodzimy do sedna problemu opisywanego w tym artykule. Jeżeli domena Active Directory (np. corp.firma.com) różni się od domeny internetowej (np. firma.com) to Outlook będzie zasypywał nas komunikatami o błędach. Istnieje wiele sposobów zapobiegania takim sytuacjom. Jednym z najbardziej skutecznych jest wykorzystanie rekordu SVR na zewnętrznych serwerach nazw. W ten sposób Outlook z każdego miejsca w internecie będzie mógł połączyć się z naszym serwerem Exchange. Rekord SRV dla Exchange będzie miał następującą postać (użyłem przykładu dla popularnego serwera bind):

_autodiscover._tcp.firma.com. IN SRV 0 5 443 server.corp.firma.com.

Musimy jeszcze pamiętać o rekordzie A dla domeny z przykładu – firma.com:

server.corp IN A 1.2.3.4

Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć w przyszłości chóru narzekających użytkowników. I o to w zasadzie w tym wszystkim chodzi…

MG

Napisz Komentarz