Bądź na bieżąco - RSS

Partition 1 does not end on cylinder boundary

15 marca, 2014 Kategoria Linux, Porady

HDD

 

 

 

Tym razem chciałbym opisać błąd, który wprawił mnie w niemałe zdumienie. Na jednym z serwerów z Debianem macierz RAID1 odmówiła posłuszeństwa. Jeden z dysków należało wymienić. Po zainstalowaniu nowego, zabrałem się za przygotowanie partycji z pomocą narzędzia fdisk. Jednak po wyświetleniu listy partycji na pierwszym dysku okazało się, że zawiera ona błędy:

fdisk -l /dev/...
...
Partition ... does not end on cylinder boundary.

Było to o tyle dziwne, że dysk pracował prawidłowo i macierz pracowała prawidłowo. Nigdy nie otrzymałem komunikatów o błędach, na co jestem szczególnie wyczulony! Pobieżne przejrzenie materiałów w sieci również niewiele pomogło. Dopiero po jakimś czasie trafiłem na wyjaśnienie. Wbrew pozorom to nie jest błąd! W niektórych implementacjach fdisk uruchamia się z domyślnie włączoną opcją kompatybilności z DOS. Obecnie zaś praca z DOS chyba zdarza się już bardzo rzadko. Dlatego jeśli widzimy komunikat jak w tytule należy użyć opcji:

OPTIONS
[...]
       -c     Switch off DOS-compatible mode. (Recommended)
[...]

Wówczas wynik wyświetlenia listy partycji będzie już prawidłowy. Zatem powinno być np.:

fdisk -l -c -u /dev/sda

Obecnie rzecz jasna powoli zastępujemy fdisk narzędziem parted (ze względy na obsługę dysków powyżej 2TB). Jednak jeśli ktoś przez lata używał fdiska…

Napisz Komentarz