Bądź na bieżąco - RSS

Jak skompilować ClamAV dla Debiana

12 października, 2009 Kategoria Linux, Porady

Debian jest bardzo dobrą dystrybucją dla serwerów. Jest przejrzysty i uporządkowany. Po instalacji podstawowych pakietów nie jest przeciążony zbędnymi aplikacjami. Jednak od samego początku mojej przygody z Debianem napotykałem na problemy z paczką ClamaAV. Sprawny system antywirusowy jest bardzo potrzebny jeżeli np. zamierzamy uruchomić serwer pocztowy. Dlatego chciałem podzielić najlepszą moim zdaniem metodą instalacji ClamAV dla Debiana. Poniższy przykład dotyczy wersji Etch. Po niewielkich zmianach może być zastsowany w innej wersji Debiana.

Przede wszystkim trzeba pobrać źródła. W tym celu dodajemy wpis w pliku /etc/apt/sources.list:

deb-src http://volatile.debian.org/debian-volatile etch/volatile →
→ main contrib non-free

Następnie aktualizujemy naszą bazę apt:

apt-get update

Teraz należy sprawdzić wszystkie i zależności i zainstalować brakujące pakiety:

apt-get build-dep clamav-daemon

Wybieramy katalog dla instalacji (możemy np. utworzyć tymczasowy mkdir clamav_install) i pobieramy źródła dla ClamAV:

apt-get source clamav-daemon

W wybranym wcześniej katalogu pojawi się podkatalog zawierający potrzebne źródła, które możemy wykorzystać do kompilacji:

dpkg-buildpackage -uc -us -rfakeroot -nc

W tym miejscu należy zauważyć, że warto wcześniej zainstalować pakiet fakeroot. Jest prawdopodobne, że mogą pojawić się także uwagi lub błędy w trakcie kompilacji. Dlatego raczej warto przyjrzeć się uważnie komunikatom kompilatora. Zazwyczaj większość z nich oznacza konieczność zainstalowania brakujących komponentów, co jest pomocne w uruchomieniu wszystkich funkcji naszej ochrony antywirusowej. Po udanej kompilacji w katalogu nadrzędnym znajdziemy paczki .deb, gotowe do instalacji. Jeśli nie chcemy robić niepotrzebnego bałaganu, możemy zainstalować tylko wybrane (np. clamav, libclamav, clamav-base, clamav-daemon, clamav-freshclam) lub bez zbędnych ceregieli zainstalować wszystko:

dpkg -i *.deb

Od tego momentu możemy cieszyć się w pełni aktualną wersją pakietu ClamaAV na naszym hoście/serwerze.

MaG

Tagi: ,

Napisz Komentarz