Bądź na bieżąco - RSS

Poprawiamy podpis w Thunderbirdzie

1 grudnia, 2009 Kategoria Porady, Windows

Niezależnie od tego co mówią zwolennicy Outlooka, Thunderbird zdążył zawojować całkiem sporą część naszych komputerów domowych. Stanowiąc otwartą (nie darmową – co zawsze należy podkreślać) alternatywę dla płatnych czytników poczty zaczął być stosowany nawet w środowiskach biznesowych/firmowych. I w takim właśnie zastosowaniu najczęściej musi być wzbogacony o dodatkowe wtyczki, tak aby spełnić wymagania pracy grupowej stając się czymś więcej czyli PIMem.

W takim przypadku myślimy od razu o kalendarzu czy synchronizacji książek adresowych. Ja jednak napotkałem się na zupełnie inny problem. Jest to problem związany z przyzwyczajeniami nabytymi podczas pracy z Outlookiem. Wiele godzin przedyskutowałem z użytkownikami przekonując ich do niewysyłania poczty w formacie HTML czy komentowania wybranych fragmentów wiadomości zamiast przesyłania za każdym razem tasiemca ze wszystkimi zebranymi mailami. Jednak w prawdziwe zdumienie wprawił mnie sposób w jaki użytkownicy stosują podpis.  Otóż będąc przez całe życie przekonany, że podpis zgodnie ze swoim znaczeniem powinien być umieszczony pod pismem, dowiedziałem się, że podpisy umieszcza się na początku, w środku wiadomości – czytaj: jak komu wygodniej. Nie powiem, że wywróciło to mój światopogląd do góry nogami ale skoro klient zgłasza taki problem należy mu pomóc.

Aby poprawić funkcje Thunderbirda i umożliwić wstawianie podpisu w formacie HTML np. na początku wiadomości (i to zarówno w trybie odpowiedz jak i prześlij dalej) trzeba skorzystać z dodatkowej wtyczki o nazwie ExternalTemplateLoader. Umożliwi nam ona zdefiniowanie zestawu gotowych szablonów HTML dla nowych wiadomości. Oznacza to tak naprawdę, że możemy przygotować praktycznie dowolny podpis (korzystając z MS Word i funkcji zapisz jako html) i zapisać go jako szablon a następnie wczytywać do nowej wiadomości za pomocą opisywanej wtyczki. Szczegółowy opis można znaleźć na stronie domowej autora:

https://nic-nac-project.de/~kaosmos/templateloader-en.html

MaG

Napisz Komentarz