Instalacja winapcupsd na systemie serwerowym
Czy wszystkie serwery Windows powinny być zabezpieczone za pomocą zasilaczy awaryjnych? Odpowiedź jest oczywista. Jednak nie zawsze łatwa w realizacji. Co zrobić jeżeli nie mamy akurat pod ręką np. APC Smart-UPS, dedykowanego dla serwerów a pozostały nam niewykorzystane APC Back-UPS dla stacji roboczych? Zazwyczaj ten drugi pozwoli na prawidłowe zamknięcie systemu w ciągu kilku minut, nadaje się zatem na tymczasowy zasilacz. Problem polega jednak na oprogarmowaniu dostarczanym ze sprzętem:
- APC Smart-UPS jest sprzedawany z aplikacją PowerChute Business Edition, dedykowaną dla serwerów, i nie obsługuje innych modeli zasilaczy APC,
- z kolei APC Back-UPS jest sprzedawany z aplikacją PowerChute Personal Edition, której nie możemy zainstalować na serwerowyn systemie.
Można pomysleć, że to sytuacja bez wyjścia. Tymczasem, ku mojemu zaskoczeniu, można skorzystać z oprogramowania na licencji GPL, którym jest Apcupsd. Na pewno dla każdego, kto instalował zasilacze APC pod Linuxem, ta nazwa nie brzmi obco. Na stronie projektu znajduje się odnośnik do portu dla Windows. Okazuje się, że aplikacja działa bardzo sprawnie a konfiguracja nie różni się niczym od tej z Linuxa. Jedynym, drobnym problemem, jest instalacja sterownika dostarczanego z aplikacją (należy uważnie przeczytać dokumentację i postępować zgodnie z instrukcją krok po kroku). Poza tym winapcupsd pozwala cieszyć się na serwerze pełnymi możliwościami zasilacza awaryjnego dla stacji roboczej.
MG