Bądź na bieżąco - RSS

Konfigurowanie użytkowników systemowych na serwerze Samba w środowisku Active Directory

20 września, 2014 Kategoria Linux, Porady

SambaPraktyka związana z budowaniem sieci komputerowych w małych i średnich firmach pokazuje, że często jesteśmy zmuszeni tworzyć środowiska heterogeniczne, gdzie np. domena Active Directory AD współpracuje z linuksowym sewerem plików Samba SMB. Aby ten dość często spotykany tandem był w pełni funkcjonalny dobrze jest zintegrować bazę użytkowników AD z kontami dla serwera SMB. Nie chcę tutaj poruszać problemów związanych z samą konfiguracją po stronie Linuksa – jest to wielokrotnie omawione w sieci (jeden z najlepszych poradników howto można znaleźć pod tym adresem). Tym razem chciałbym pokazać jak rozdzielić na serwerze Debian użytkowników AD od systemowych.

W przypadku integrowania serwera plików z domeną mamy dwie możliwości:

  • albo wszystkie konta będą przechowywane w katalogu Active Directory
  • albo na serwerze linuksowym pozostawimy część natywnych kont systemowych

Osobiście zawsze wybieram tą drugą opcję, chociażby dlatego aby uniezależnić niektóre usługi systemowe od domeny. Takie podejście bywa często krytykowane, szczególnie przez zwolenników centralnego zarządzania. Niemniej jest spotykane i stosowane. Problem z opisywaną konfiguracją polega na tym, że łącząc nasz serwer z domeną musimy włączyć protokół uwierzytelniania Kerberos. Przy standardowej konfiguracji oznacza to, że wszyscy użytkownicy o identyfikatorze UID większym równym 1000, będą autoryzowani na poziomie domeny (oznacza to, że np. nie zadziałają prawidłowo polecenia passwd i useradd).

Jak zwykle w takich przypadkach istnieje wiele rozwiązań, o czym można przekonać się poszukując materiałów w sieci. Niemniej najprostszym i prawdopodobnie najszybszym będzie wyedytowanie pliku/etc/pam.d/common-password. Następnie należy zmienić wartość paramteru minimum_uid (która domyślnie wynosi 1000):

password requisite pam_krb5.so minimum_uid=2000

Powyższy wpis oznacza, że odtąd użytkownicy LDAP (którzy w tym przypadku są użytkownikami AD) mają identyfikatory UID zaczynające się od 2000, zaś lokalny administrator linuksowy może spokojnie operować na kontach systemowych.

MG

Napisz Komentarz