openmediavault NAS
openmediavault to projekt, którego popularność wzrasta nieustannie od kilku ładnych lat. Jest to gotowy do użytku zestaw aplikacji pozwalający na zbudowanie własnego serwera NAS w systemie opartym o Debian Linux. W dobie dwóch bardzo dobrych komercyjnych rozwiązań, którymi są produkty firm Synology i QNAP wydawać by się mogło, że kolejny gracz nie jest już potrzebny. Jednak openmediavault to rozwiązania wręcz perfekcyjne jeśli dysponujemy starym serwerem i nie chcemy wydawać pieniądzy żeby przygotować sobie maszynę na kopie zapasowe.
Tym razem jednak chciałbym napisać o alternatywnej metodzie instalacji openmediavault. Ze strony www.openmediavault.org możemy pobrać gotowe obrazy ISO tak aby przeprowadzić standardową instalację tak jak w przypadku każdego systemu operacyjnego tzn. z nośnika USB lub płyty DVD ale istnieje również inna metoda.
Wyobraźmy sobie, że mamy już sewer z Debianem i chcielibyśmy wzbogcić go o nakładkę w postaci openmediavault. Tego typu instalacja nie musi być pozbawiona sensu, zwłaszcza że wraz z oprogramowaniem dostaniemy wygodne narzędzie GUI do utrzymywania środowiska z kontenerami typu Docker plus Portainer czy narzędzie do zarządzania wirtualizacją Linux KVM. Jakby tego było mało – dodatkowo jeśli nie myślimy o zaawansowanej pracy z serwerem Debian – to przy odrobinie samozaparcia możemy w całości zarządzać systemem przy pomocy wspomnianego wyżej GUI.
Co zatem należy zrobić? Trzeba z poziomu konsoli systemowej uruchomić skrypt:
wget -O - https://github.com/OpenMediaVault-Plugin-Developers/installScript/raw/master/install | bash
Jeśli zaś nie używamy wget możemy to zrobić tak:
curl -sSL https://github.com/OpenMediaVault-Plugin-Developers/installScript/raw/master/install | bash
Po kilku, kilkunastu minutach powinniśmy mieć zainstalowaną nakładkę openmediavault.
Jeśli nadal coś nie będzie działać lub pojawią się dodatkowe problemy to polecam sprawdzić u źródeł na stronie GitHub OpenMediaVault Plugin Developers w sekcji installScript.
MG