Bądź na bieżąco - RSS

Port Forwarding na serwerze Windows

15 października, 2016 Kategoria Porady, Windows

Windows termina - port forwardingPrzekierowanie portów (port forwarding) za pomocą reguł iptables jest dobrze znaną i często wykorzystywaną funkcją w systemach Linux. Każdy kto z niej korzystał wie, że bywa bardzo przydatna w różnych sytuacjach. Jednak czy można uzyskać podobny efekt na serwerze z zainstalowanym systemem Windows? Na pierwszy rzut oka wbudowana zapora Windows Firewall nie posiada takich możliwości. Pomimo szczegółowego przeszukiwania wszystkich opcji dostępnych z poziomu menu graficznego, trudno jest tam nawet znaleźć wzmiankę o podobnych usługach. Okazuje się jednak, że pod spodem, pod warstwą interfejsu mającego upraszczać i ułatwiać codzienne czynności administracyjne kryje się całe bogactwo rozmaitych narzędzi. Tym razem chciałbym zwrócić uwagę na polecenie netsh.

Netsh jako narzędzie linii poleceń pozwala zrealizować wiele ciekawych i rozbudowanych czynności związanych z obsługą sieci w Windows. Bardzo dobrym źródłem informacji na ten temat jest Microsoft TechNet. Ponieważ omawianie wszystkich możliwości wykracza daleko poza ramy krótkiego artykułu chciałem pokazać wspomniany w tytule przykład:

netsh interface portproxy add v4tov4 →
listenaddress=localaddress listenport=localport →
connectaddress=destaddress connectport=destport

Poszczególne opcje oznaczają:

  • listenaddress: lokalny adres IP oczekujący na połączenie,
  • listenport: nasłuchujący port,
  • connectaddress: adres IP, na który zostanie przekierowane połączenie,
  • connectport: port, na który zostanie przekierowane połączenie.

Powyższy przykład pokazuje jak ciekawe narzędzia kryją się pod powłoką graficzną. Mam nadzieję, że jest to wystarczająca zachęta do zabawy z terminalem tekstowym. Podobnie jak w Linuksie 🙂

MG

Napisz Komentarz