Bądź na bieżąco - RSS

Wymiana dysku na SSD

18 kwietnia, 2015 Kategoria Linux, Porady, Windows

SSDJeszcze dwa lata temu zastanawiałem się czy całkowite zrezygnowanie z tradycyjnych dysków na rzecz SSD w moim laptopie będzie dobrym krokiem. Znajomi głównie straszyli wielką katastrofą, utratą danych spowodowaną przez niesprawdzoną technologię. Minęło sporo czasu i okazało się, że technologia ma się całkiem dobrze, nie ma spektakularnych katastrof a w nowym sprzęcie zaczynają się pojawiać wyłącznie dyski SSD. Dlatego zdecydowałem się na wymiane dysku. Generalnie rzecz biorąc jest to dość droga operacja. Nie ma się co oszukiwać ceny są jeszcze wysokie. Niemniej postanowiłem zmienić HDD 750 GB na SSD 512 GB. Producent dostarczył wraz z dyskiem specjalną wersję Acronis TrueImage, która miała uczynić cały proces bezbolesnym. Miała, gdyż nie przewidziano, że można mieć 2 systemy operacyjne (Ubuntu, Windows 7) oraz 6 partycji różnego typu (NTFS, EXT3, EXT4). Efekt był taki, że po sklonowaniu dysku nic nie działało prawidłowo. Pobieżne przejrzenie materiałów w sieci utwierdziło mnie w przekonaniu, że są duże problemy z takimi operacjami. Niemniej postanowiłem spróbować starej i sprawdzonej przeze mnie wielokrotnie metody. W tym celu potrzebowałem jedynie SystemRescueCD (http://www.sysresccd.org/SystemRescueCd_Homepage), drugiego kabla SATA (żeby podłączyć dwa dyski na raz) oraz trochę spokoju.

SystemRescueCD zawiera wszystkie potrzebne narzędzia a przede wszystkim GParted (http://gparted.sourceforge.net/), który jest bardzo łatwy w użyciu i pozwala skopiować całe partycje na nowy dysk wraz ze zmianą ich rozmiaru. Należy pamiętać, żeby odwzorować flagę partycji startowej za pomocą menu edycji partycji (opcja ‘Manage flags on …’). Druga bardzo ważna czynność to skopiowanie MBR. W tym przypadku należy skorzystać z polecenia:

 dd if=/dev/sdX of=plik_mbr.img bs=512 count=1

które zapisze zawartość MBR dysku klonowanego w pliku ‘plik_mbr.img’. Przy odtwarzaniu MBR na nowym dysku musimy pamiętać, że jeżeli zmienialiśmy rozmiary partycji (tak jak w opisywanym przypadku) to powinniśmy użyć polecenia:

dd if=plik_mbr.img of=/dev/sdX bs=446 count=1

w przeciwnym razie możemy odtworzyć cały obszar:

dd if=plik_mbr.img of=/dev/sdX bs=512 count=1

I w zasadzie to wszystko. Opisana metoda działa niezawodnie a co ważniejsze pozwala cieszyć się zauważalnym wzrostem wydajności naszego komputera.

MG

Tagi: , ,

Napisz Komentarz