Zepsuty pendrive i Macbook
Pendrive może zostać zepsuty. Wielokrotnie, jako użytkownikowi Macbooka, zdarzało mi się to zrobić. Działający bez zarzutu przestawał być rozpoznawany przez system. Zdarzało się to po takich operacjach jak formatowanie czy wgrywanie obrazu ISO np. z najnowszą wersją Raspberry Pi OS. Czy to oznacza, że pendrive jest bezpowrotnie uszkodzony? Muszę przyznać, że w 100% przypadków nie. Zazwyczaj nie pomagały żadne wbudowane graficzne narzędzia dla mac OS. Jednak wcale nie oznaczało to, że inne systemy jak Linux czy Windows nie potrafiły naprawić i poprawnie sformatować ponownie pendrive’a. W zasadzie zawsze chodziło o błędy tablicy partycji. No właśnie, czy mac OS jest na tyle kaleki, że trzeba szukać komputera z Windows? Jak poradzić sobie z tak prostym w zasadzie wyzwaniem?
Na szczęście zawsze można skorzystać z poleceń konsolowych i trików dobrze znanych ze wszytskich platform unixo-podobnych. Wiem, że być może nie jest to ładny i dopracowany interfejs graficzny użytkownia, ale zawsze działa niezawodnie. Zatem do dzieła!
Po pierwsze podłączamy kartę SD, dysk twardy lub inne urządzenie. Potem wydajemy polecenie, aby zobaczyć, jako które urządzenie /dev/diskN system zamontował nasz pendrive:
diskutil list
Następnie musimy odmontować dysk, gdzie N jest numerem dysku z poprzedniego polecenia:
diskutil unmountDisk /dev/diskN
Po trzecie przechodzimy do sedna i wykonujemy polecenie dd jako superuser dla dysku, dla którego N jest numerem z pierwszego kroku.
sudo dd if=/dev/urandom of=/dev/diskN bs=1000000
Spowoduje to nadpisanie wszystkich partycji, rekordów MBR i danych. Trzeba pamiętać, że wszytsko może trochę potrwać w zależności od rozmiaru dysku. Niestety nie ma wskaźnika postępu. Warto jednak poczekać i odzyskać prawie utracony pendrive.
MG