Bądź na bieżąco - RSS

Apache Guacomole

31 sierpnia, 2021 Kategoria Porady
Apache Guacamole

Wakacje dobiegają końca. Będąc cały czas na urlopie zastanawiałem się czym mógłbym się podzielić. Zależało mi na czyś w miarę świeżym, ale jednocześnie lekkim do przyswojenia. Wybór padł na dwa tematy tj. platforma TP-Link Omada oraz bramka Apache Guacamole. Ten pierwszy jest dużym zagadnieniem, chociaż wielu użytkowników dowiaduje się o produkcie TP-Link przy okazji budowy zarządzanych centralnie sieci bezprzewodowych. Zapewniam jednak, że Omada to dużo więcej. Cóż, właśnie poznaję ten system, zatem dzisiaj parę, wakacyjnych jeszcze, zdań o bardzo przyjemnym wynalazku jakim jest Guacamole (nieco przewrotnie).

Na pewno każdy zajmujący się zagadnieniami sieciowymi czytelnik napotkał problem związany z uzyskaniem dostępu do zdalnych lokalizacji. Czy to będą sieci firmowe, czy też całkiem prywatne, zazwyczaj kończy się na uruchomieniu VPN. Wielokrotnie wspominałem, że najbardziej lubię tandem sprzętowo-programowy czyli router Mikrotika plus L2TP VPN. Główną przyczyną jest klient L2TP VPN, który został wbudowany w większość systemów operacyjnych, a Windows 10, po ostatnich aktualizacjach prowadzi wręcz za rękę jeśli chcemy z niego skorzystać.

Innym rozwiązaniem jest tzw. poor man’s VPN, czyli serwer SSH wraz z tunelowaniem i przekierowywaniem portów. Zalętą rozwiązania jest konieczność posiadania tylko jednego otwartego portu TCP na firewallu. Zaś wadą instalowanie użytkownikom klientów SSH, w tym najbardziej popularnego dla Windows PuTTY. Ich obsługa nie jest prosta dla przeciętnej osoby. Jak zauważyłem, mnogość opcji, która mnie osobiście przypadła do gustu stanowi problem dla innych. Jak dostać się do zdalnego pulpitu RDP w firmie za pomocą tunelu SSH, zdecydowanie nie należy do kwestii łatwych do wyjaśnienia.

Jeszcze inną kwestią pozostają klienty do obsługi wszelkich zdalnych dostępów, które muszą być bezpieczne i jednocześnie w prosty sposób dawać możliwość pracy ze zdalnymi zasobami. Czy można jednak pominąć jakiekolwiek instalacje i jednocześnie zabezpieczyć swój dostęp?

Okazuje się, że odpowiedzią na tak postawione pytanie jest bramka Apache Guacamole. Produkt ten cyt. jest aplikacją webową HTML5, która zapewnia dostęp do środowisk pulpitu za pomocą zdalnych protokołów (takich jak VNC lub RDP). Guacamole jest również projektem, który tworzy tę aplikację internetową i dostarcza API, które ją napędza. API może być używane do zasilania innych podobnych aplikacji lub usług. Tyle od autorów projektu.

Ponieważ wpis miał być wakacyjny, a to oznacza, że nie będę rozwodził się nad technikaliami, chciałbym natomiast zachęcić do wypróbowania. W tym miejscu zaoszczędzę Wam czasu i napiszę, że najprzyjemniejszą metodą instalacji Guacamole będzie kontener Dockera. Aby zrobiło się jeszcze łatwiej dodam, że można użyć platformy Portainer. Poniżej załączam plik dla docker-compose, co jak mam nadzieję spowoduje, że cała instalacja będzie trwała tylko parę minut (sekcja Stacks w Portainer). Resztę pozostawiam na letni wieczór, mamy końcówkę sierpnia, zatem ciemno robi się już dosyć wcześnie, a nic lepiej nie nastraja do zabawy z nowym oprogramowaniem.

version: "2"
services:
guacamole:
image: oznu/guacamole
container_name: guacamole
volumes:
- postgres:/config
ports:
- 8080:8080
volumes:
postgres:
driver: local

MG

Napisz Komentarz