Bądź na bieżąco - RSS

Problemy z logami w MS Exchange 2010

2 marca, 2013 Kategoria Porady, Windows

OotlookZarządzając MS Exchange 2010 czasami możemy napotkać nieprzyjemne niespodzianki. Do jednej z nich należy blokada logów. Exchange, oprócz skrzynek pocztowych (mailbox), przechowuje logi, które zawierają m.in. całą korespondencję przechodzącą przez serwer. Z tego powodu log potrafi przybrać gigantyczne rozmiary blokując wolumin/dysk/partycję (brak wolnego miejsca na dysku). Dane te są niestety potrzebne w przypadku awaryjnego odtwarzania bazy skrzynek pocztowych, nie można ich zatem tak po prostu usunąć ręcznie. Jednak czy aby na pewno?

Zazwyczaj gdy dojdzie do blokady dysku z powodu braku miejsca sewer przestaje przetwarzać korespondencję. W takiej sytuacji trudno jest stosować skomplikowane operacje, bowiem liczy się każda chwila. Może również być tak, że nawet nie mamy gdzie przesunąć logów. Słowem impas. Musimy przede wszystkim pamiętać o dwóch podstawowych regułach:

  1. Nigdy nie usuwamy logów. Możemy je co najwyżej przesunąć na inny dysk (również zewnętrzny) tak aby były dostępne na żądanie.
  2. Z katalogu z logami usuwamy tylko te, które są starsze niż tzw. punkt kontroli (checkpoint).

I właśnie drugi warunek pozwali nam zadziałać ręcznie.

Procedura jest dość prosta:

  • Należy odnaleźć w katalogu zawierającym logi plik z rozszerzeniem ‘*.chk’ (w większości przypadków będzie miał jedną z nazw: ‘E00.chk’, ‘E01.chk’, ‘E03.chk’ itd. )
  • Korzystamy z wbudowanego narzędzia linii poleceń ‘eseutil.exe‘ i w oknie dialogowym (np. po wywołaniu command line prompt poleceniem ‘cmd.exe‘) wpisujemy np.:
"C:\Program Files\exchsrvr\bin\eseutil.exe" /MK →
→ "C:\Program Files\exchsrvr\mdbdata\E02.chk"
  •  Komenda odpowie wyświetlając w okienku raport, którego najważniejsza, z naszego punktu widzenia, linijka będzie wyglądać jak:
Checkpoint (0x21EE,11B0,9A)
  • Interesuja nas pierwsza wartość z nawiasu, bezpośrednio po prefiksie ‘0x’, czyli w tym przypadku ‘21EE
  • Wyświetlamy zawartość katalogu z logami w Exploratorze systemowym i sortujemy ją wg daty
  • Dobra wiadomość jest taka, że możemy ‘odchudzić’ katalog przenosząć wszystkie pliki ‘*.log’ starsze niż ‘E02021EE.log‘!

To tyle w kwestii ratowania życia administratorom 🙂 IMHO warto jest jednak unikać w przyszłości takich sytuacji i wykonywać regularnie kopie zapasowe logów (za pomocą wbudowanej w system usługi). W trakcie tego procesu logi zostaną ‘przycięte’, nie zagrozi nam zatem brak miejsca na dysku. Jednak o tym jak to zrobić napiszę innym razem…

MG

Napisz Komentarz